Raport de activitate pe anul 2009

În conformitate cu statutul asociaţiei noastre şi în acest an, ne-a preocupat promovarea celor două muzee prin acţiuni educative şi  organizări de evenimente.

 

În perioada mai – iulie  am realizat:

 

1.  Concurs de eseuri.  Tema “Dezlegare la cuvinte - Despre patriotism” a dorit să provoace tinerii să reflecteze asupra cuvântului “patriotism”, a legăturii dintre patriotism şi patrimoniu, asupra semnalmentelor unui patriot în România de azi. Cele  peste 100  de eseuri primite au fost jurizate  de d-na. Laura Grunberg şi d-l. Liviu Ion. În cadrul evenimentului “Noaptea de sânziene “ din iunie  2009, au fost invitaţi toţi premianţii (inclusiv cei din provincie, a căror participare a fost susţinută financiar de asociaţie şi de sponsori). În cadru festiv, în prezenţa a unui număr mare de spectatori au fost acordate, un număr de 10 premii.

Concursul a fost coordonat  şi în acest an  de d-na. Măriuca Talpeş, fiind lansat pe site-urile vizitate de tineri: olimpiade.ro, uonline.ro, ecdl.org.ro. etc .

 

 2. “Noaptea de Sânziene în livada de la Minovici – Ediţia a-III-a”, un eveniment amplu, care a  avut loc pe data de 30 iunie 2009 şi care a adunat în livadă peste 600 de participanţi.

 

Spectacolul a  fost prezentat de actriţa Daniela Nane şi a cuprins:

- “Semnificaţia nopţii de Sânziene” - prezentare Adrian Majuru –istoric;

- “Cântec de Sânziene” - recital de muzică susţinut de Teodora Enche, Sorin Romanescu-Mandela, Tudor Parghel;

- “Visul unei nopţi de vară” - moment scenografic susţinut de studenţii Facultăţii de Arte Decorative şi Design - Departamentul Scenografie - Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti;

- “Sânziene ” - prezentare de costum în viziunea studenţilor Facultăţii de Artă Decorativă şi Design - Secţia Modă;

- “Hora din livadă” - Demonstraţii de dansuri populare autentice româneşti, coordonator prof. Larisa Barbu.

 

Echipa de coordonare a acestei ediţii a fost formată din:  Ioana Valvis, Lucia Urdăreanu, Măriuca Talpeş, Cristina Sofronov, Adrian Popa,  Georgiana Pogonaru, Gabriel Pâslaru, Mădălina Nistor, Smaranda Lalescu, Constanţa Ioniţă, Liviu Ion, Diana Hurduc, Laura Grunberg, Andrea Brezean.

  Evenimentul a fost mediatizat prin: TVR Cultural, Radio România Actualităţi,  Viva!, Uonline, Tango, Olimpiade.ro, Revista Monden, TimeOut, Allpress.ro, Newstoday.ro, Ştiri.kappa.ro, Vocea-româniei.ro, Calendareveniment.ro, Comunicatdepresa.ro, Ziua.net, Agerpress.ro, Cronica Română, Ghidulprimariilor.ro, Stiri.rol.ro, Ziua.ro.  

  Organizarea evenimentului s-a realizat prin sponsorizarea următoarelor firme: UTI, BCR, Sanador, Amset Prodexim, Cobra Security, DebSound & Light, ECDL România, Philips România, UNArte, ENEL, Intuitext, Luxten, Privileg Catering, Icme Ecab, Phoenix Trans.

 

3.  Expoziţii în livada de la Minovici. Cu ocazia ediţiei a – III-a a Nopţilor de Sânziene, au fost organizate următoarele expoziţii:

- ”De la tradiţie la modernitate, la simbol” – artist plastic Maria Constantinescu;

- “Vis vegetal” – si  “Copilăria – transformarea unui obiect cotidian” -expozanţi: studenţii ai  Universitatii Naţionale de Arte din Bucureşti - Catedra de Arte Textile si Scenografie;

- “Ia românească” – creator Valentina Vidraşcu;

- “Nevoia de modele” – fragmente din eseurile premiate la a doua ediţie a concursului.

 

 În luna octombrie am organizat:

 

„Dimineaţa de toamnă în livada de la Minovici – Ediţia a-III-a”

 

 1. Spectacolul a cuprins:

-  Prezentare de carte - Editura Curtea Veche

o  „Bucureşti.Diurn şi nocturn” – autor: Adrian Majuru;

o  „La curte. Grădina de cartier şi peisaj urban în Bucureşti” – autor Ioana Tudora;

-  Poezii de toamnă - recitate de Ilinca Tomoroveanu şi Traian Stănescu, actori ai Teatrului Naţional din Bucureşti;

- „Rapsodii de toamnă”, prezentare de costum protagonişti: studenţii Facultăţii de Arte Decorative şi Design – Departamentul Scenografie, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti.

 

 

  2. Expoziţii în livadă :     

- „Expoziţie nostalgică” realizată de  Art Collection

o  Mobilier  şi obiecte decorative Art Nouveau, Art Deco, Napoleon III, Baccara etc.;

o  Tablouri: Camil Ressu, Octav-Băncilă, Samuel Mutzner,etc.

- „Portelanuri  de Limoges”  realizată de Azay;

- „Grădini” -  artist plastic Trăistaru Mirela;

- Degustări de vinuri - Cramele Drăgăşani,Valea Călugărească.

  Evenimentul a fost  sponsorizat de UTI Group, ECDL România, ASESOFT, Amset Prodexim, Pheonix Trans Equus, Curtea Veche, UNArte, Cramele Drăgăşani,  AZAY, Art Collection, More than Pub.

  Coordonatorii acestui eveniment au fost: Grigore Arsene, Catrinel Gheţea, Laura Grunberg, Constanţa Ioniţă, Smaranda Lalescu, Mădălina Nistor, Gabriel Pâslaru, Mihaela Petrovan, Georgiana Pogonaru, Lorina Pop, Adrian Popa, Daniela Iordache, Ana Dinu.

 

 În luna noiembrie:

 

re-  „Să ne împrietenim cu Muzeele Minovici” – proiect educaţional, având drept scop cunoaşterea şi popularizarea  muzeelor printre tineri  precum şi lecţii introductive de istorie a artei.  Grupul ţintă: elevii din cadrul Liceului de Artă „Nicolae Tonitza” şi ai Colegiului Naţional „Sfântul Sava”.

  Considerăm că un succes major al asociaţiei noastre îl reprezintă demararea  de către Primăria Capitalei a lucrărilor de consolidare a Muzeului „Nicolae Minovici”. Astfel, proiectul  de consolidare (finanţat de asociaţia noastră în 2007) a fost  preluat de Primăria Capitalei, iar în şedinţa din decembrie 2009 Consiliul General al Municipiului Bucureşti a hotărât alocarea de la bugetul municipiului a resurselor financiare necesare realizării proiectului.

  Preocupările noastre legate de construirea unui nou gard pentru Muzeul „Nicolae Minovici” şi pentru refacerea  acoperişului Muzeului „Dumitru Minovici”, nu s-au putut finaliza din lipsă de fonduri.  Ofertele primite  demonstrează clar necesitatea organizării unui nou eveniment de strângere de fonduri  şi identificarea de noi susţinători care să ni se alăture .

  Împreună cu Academia Română, am identificat Muzeul Brukenthal Sibiu pentru Restaurarea unei garnituri de mic mobilier din Muzeul de Artă Veche Apuseană „Ing. Dumitru Minovici”, compusă din canapea şi două fotolii stil Ludovic XV, sec. XVII, cu tapiserie de tip Aubousson .

  Prin angajarea unui grădinar, pe parcursul lunilor iunie, iulie, august, am reuşit să menţinem livada în condiţii  bune. Orele de muncă voluntară  depuse de membrii asociaţiei s-au dovedit a fi insuficiente. Pe viitor, va  fi necesar  să încercăm să includem livada în zona  de lucru al Administraţiei Spaţii verzi sector 1.