Raport de activitate pe anul 2010

In conformitate cu statutul asociatiei noastre si in acest an, ne-a preocupat promovarea celor doua muzee prin actiuni educative si organizari de evenimente.

 

In perioada ianuarie – mai am realizat :

 

1.  Restaurarea, regenerarea si revitalizarea gradinii Vilei Minovici. 

Aproximativ 20 de studenti, Anul II, ai Facultatii de Horticultura – Sectia de Peisagistica, din cadrul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara, s-au ocupat de amenajarea peisagisticia a gradinii Vilei Minovici realizat urmatoarele activitati:

- refacerea ( retrasarea) rabatelor cu trandafiri din curtea de onoare a vilei

- realizarea taierilor de stimulare a infloririi si eliminarea lastarilor salbatici la trandafiri

- revitalizarea peluzelor gazonate (aerisirea, greblarea, tunderea suprafetelor)

- efectuarea taierilor de regenerare a arbustilor floriferi si lianelor

- efectuarea taierilor de toaletate a arborilor si arbustilor

- lucrari de intretinere a aleilor - decopertarea si eliminarea vegetatiei spontane, eliberarea bordurilor de buruieni

- taieri de regenerare aplicate arborilor fructiferi

- taieri de eliminare a lastarilor salbatici si eliberarea arbustilor sufocati de vegetatia spontana

- strangerea resturilor lemnoase si vegetale rezultate in urma tuturor activitatilor desfasurate.

Activitatile desfasurate au fost coordonate de d-na lector dr. peisagist Elisabeta  Dobrescu.

Proiectul a fost sustinut de ECDL Romania, si mediatizat de TVR Cultural.

 

2. Incheierea unui protocol educational cu ECDL Romania, Inspectoratul Scolar al Muncipiului Bucuresti si Primaria Capitalei privind participarea Muzeului de Arta Veche Apuseana „Ing. Dumitru Furnica-Minovici” in cadrul proiectului „5 Licee – 5 Muzee” , editia a III-a. Proiectul doreşte încurajarea participării tinerilor la manifestări culturale prin declanşarea unei serii de vizite la 5 muzee din Bucureşti şi generarea unui concurs între 5 licee din Capitală.

Astfel, pe toata perioada derularii proiectului (ianuarie-mai 2010), 250 de elevi din cadrul celor 5 licee bucurestene alese au vizitat Muzeul de Arta Veche Apuseana, insotiti de profesorii coordonatori. Dupa fiecare vizita, elevii au completat cate un chestionar on-line (aflat pe pagina web a proiectului) cu intrebari strict legate de vizita efectuata, iar profesorii-coordonatori la nivelul liceului au realizat un raport dupa fiecare vizita la muzeu. La sfarsitul proiectului elevii au avut de realizat si un jurnal al tuturor vizitelor. Acest jurnal s-a realizat pe grupe. Astfel fiecare grupa a avut la sfarsitul vizitelor un jurnal in care au inclus impresii si fotografii relevante vizitelor la cele 5 muzee. Proiectul s-a finalizat cu o conferinta si premierea castigatorilor.

 

In perioada mai – august am realizat:

 

1. Concurs de eseuri. Tema “Valorile mele. Mod de intrebuintare” a dorit sa provoace tinerii sa descopere topul valorilor tinerei generaţii şi oferă premii pentru creaţiile cele mai incitante, personale si dezinhibate pe aceasta temă. 

Cele peste 100 de eseuri primite au fost jurizate de d-na Laura Grunberg, d-na Ilinca Bernea, d-l Liviu Ion.

In cadrul evenimentului “Noaptea de sânziene “ din iunie  2010, au fost invitaţi toţi premianţii (inclusiv cei din provincie, a căror participare a fost susţinută financiar de asociaţie şi de sponsori).

În cadru festiv, în prezenţa a unui număr mare de spectatori au fost acordate, un număr de 8 premii. 

Concursul a fost coordonat  şi în acest an  de d-na. Măriuca Talpeş, fiind lansat pe site-urile vizitate de tineri: olimpiade.ro, didactic.ro, suntparinte.ro, uonline.ro, ecdl.org.ro. etc .

 

2. “Noaptea de Sanziene in livada de la Minovici – Editia a –IV-a” , un eveniment amplu, care a avut loc pe data de 26 iunie 2010 si care a adunat in livada peste 600 de participanti.

Spectacolul a fost coordonat de regizoarea Sabina Pop  si a cuprins:

- Festivitatea de premiere a concursului de eseuri – editia a IV-a;

- “Glas de clopotei” Rondo din Sonatina de Beethoven, a interpretat la Glockenspiel artist instrumentist: Luminta Ihnatiuc – Filarmonica “George Enescu”

- “Vara Sanzienelor” – a interpretat Bianca Stoicheciu – ballerina la Opera Romana; coregrafia Jaqueline Bratu

- “Visul unei nopti de vara”, “Cum va place”, si “Sonete” de William Shakespeare – recital de texte; moment sustinut de studentii Anului II, Facultatea de Teatru, Universitatea Hyperion; coordonatori: prof. Rodica Mandache si prof. Univ. Dr. Eusebiu Stefaneascu-decanul facultatii

- “Felicia canta Sanzienelor” – recital Felicia Filip

 

Echipa de coordonare a acestei editii a fost formata din : Adrian Popa, Ana Dinu, Anca Mitu, Andrea Brezean, Catrinel Ghetea, Constanta Ionita, Costel Chirita, Cristina Sofronov, Diana Hurduc, Daniela Iordache, Gabriel Paslaru, Georgiana Pogonaru, Grigore Arsene, Ileana Tureanu, Ioana Valvis, Laura Grunberg, Liviu Ion, Lorina Seres, Lucia Urdareanu, Madalina, Nistor, Manuela Plapcianu, Mariuca Talpes, Mihaela Petrovan, Sabina Pop, Smaranda Lalescu, Veronica Savanciuc.

 

Evenimentul a fost mediatizat prin: Radio Romania Actualitati, Radio Romania Cultural, Didactic.ro, Bucuresti FM, UTV, Viva!, Avantaje, Olimpiade.ro, Romantic FM, Suntparinte.ro, TimeOut, Tango, Allpress.ro, Comunicatedepresa.ro, Agerpress.ro, etc.

Organziarea evenimentului s-a realizat prin sponsorizarea urmatoarelor firme: CEC Bank, CEFS, Domeniile Samburesti, Amset Prodexim, UTI, Fildas Trading, Sanador, Classliving, Intuitext, ECDL Romania, Luxten, Perfect LTD, Artmark, Privileg Catering, Curtea Veche, Azay, Lowe&Partenrs, Cristi Pascu Studio, More than Pub, UNArte, Intercontinental Hotel.

 

3. Expozitii in livada de la Minovici. Cu ocazia editiei a-IV-a a Noptilor de Sanziene, au fost organziate urmatoarele expozitii:

- “412x4 copaci de plantat” si “Balaur” , artist Virgil Scripcariu

- “Globalizare”, artist Marilena Preda Sanc

- “Padure”, artist Raluca Ungureanu

- “Arheologie portabila 2”, artist Liviu Epuras

- “Land Art”, artist Adela Bonat, Bpgdan Mateias

- “Obiect”, artist Cosmin Paulescu

- “ 3DP”, artist Lisandru Neamtu

-  « Semn intre cer si pamant », artist Romana Cucu

- « Zbor », artist Bogdan Hojbota

- « Autoportre la 50 de ani », artist Mircea Roman

- « Intimitate », artist Monica Morariu

- « Samit », « Vis inaripat », « Din ciclul zidul-iesirea din infern si coborarea la Rai”, artist Nicolae Paduraru

- “Padure 2.0”, expozanti: studenti ai Facultatii de Horticultura , Sectia Peisagistica, U.S.A.M.V. , coordonator: lector dr. Arh. Ioana Tudora

- “Atitutini”, expozanti elevi ai liceului N. Tonitza si Sf. Sava participanti la proiectul “Sa ne imprietenim cu muzeele Minovici”, coodronatori: prof. Bogdan Teodorescu si muzeograf Costel Cioanca

- “Valorile mele. Mod de intrebuintare”, fragmente din eseurile premiate la a patra editie a concursului organizat de Asociatia Prietenii Muzeelor Minovici.

- ateliere de creatie pentru cei mici

- stand tematic de carte – Editura Curtea Veche

 

 

4. “Hora din livada” , un eveniment care a avut drept scop  strangerea de fonduri pentru restaurarea Muzeului de Arta Veche Apuseana “Ing. Dumitru Furnica-Minovici”  si a colectiilor sale. Evenimentul a avut loc pe data de 25 iunie in livada Vilei Minovici si a cuprins:

- expozitie de arta, organizata de Casa de licitatii Artmark in beneficiul muzeelor. Expozitia s-a desfasurat in cadrul Muzeului de Arta Veche Apuseana si a putut fi vizitata incepand cu data de 23 iunie, urmata, in seara de 25 iunie, de o “licitatie tacuta”

- “Hora” - momente de dans popular; invitati : Ansamblul Folcloric “Alunelul”, coordonator: prof. Larisa Barbu

- recital: Orchestra de muzica populara Tudor Gheorghe

- cina cu meniu romanesc si vinuri alese oferite de Privileg Catering, respectiv Domeniile Samburesti

 

5. “Hore de peste mari si tari”, eveniment prilejuit de venirea in Romania a Ansamblului Folcloric Islandez “Sporid”, cunoscut in lumea intrega pentru promovarea prin dans a valorilor si culturii islandeze. In replica, Ansamblul Folcloric “Alunelul” a oferit o mostra de dansuri populare romanesti. 

Evenimentul s-a desfasurat pe data de 10 august 2010 si s-a realizat prin sponsorizarea firmelor : Actavis, ECDL Romania, Amset Prodexim, Artmark, Perfect LTD. Organizatori: Consulatul Islandei in Romania si Asociatia Prietenii Muzeelor Minovici.

 

 

In perioada septembrie – decembrie am realizat:

 

1. “Dimineata de toamna in livada de la Minovici – Editia a IV-a” . Spectacolul s-a desfasurat pe data de 23 octombrie 2010 si a cuprins:

- “Acordurile toamnei”, recital de muzica clasica sustinut de elevi ai Liceului George Enescu; profesori indrumatori: Raluca Stratulat, Olivia Papa, Mihaela Savu si Mihaela Ciuplea

- “Povesti din Bucuresti”, scriitoarea Victoria Dragu Dimitriu

- “Cu toamna in suflet”, spectacol sustinut de studentii anului III Actorie, clasa profesorilor Rodica Mandache si Eusebiu Stefanescu, Universitatea Hyperion. Spectacol realizat cu sprijinul Asociatiei Romane a Filmului Documentar.  

 

Echipa de coordonare a acestei editii a fost formata din: Mariuca Talpes, Cristina Sofronov, Adrian Popa, Sabina Pop, Manuela Plapcianu, Gabriel Paslaru, Madalina Nistor, Petru Lucaci, Smaranda Lalescu, Adrian si Daniela Iordache, Constanta Ionita, Liviu Ion, Laura Grunberg, Catrinel Ghetea, Simona Ciucu, Costel Chirita, Raluca Barbu.

 

Evenimentul a fost mediatizat prin: Bucuresti Fm, Radio Romania Cultural, Radio Romania Actualitati. 

 

Organizarea evenimentului a fost posibila cu ajutorul firmelor: UTI, Perfect LTD, Amset Prodexim, Intuitext, Artmark, ECDL Romania, Deb Sound & Light.

 

 

2. “Craciun medieval la Minovici” : evenimentul s-a desfasurat la Muzeul de Arta Veche Apuseana “Ing. Dumitru Furnica-Minovici” , pe data de 13 decembrie 2010 cu prilejul venirii marii pianiste Elisabeth Leonskaja. Printr-un concurs de imprejurari, a aflat de asociatia noastra si a acceptat sa sustina  un concert pentru cauza   Muzeelor Minovici.

Evenimentul a avut loc cu ajutorul firmelor: Amset Prodexim, UTI, CEFS, Artmark, AZAY, Domeniile Samburesti, Privileg Catering, Aqua Carpatica, Senso TV. 

 

 

Georgiana Pogonaru

Presedinte

Asociatia Prietenii Muzeelor Minovici